Options Solutions 7

Options Solutions 7 - Assuming a risk-free rate of 4.00...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Old Exam Problems - Options - Solutions Page 7 of 13 Pages d 1 = 0.160484801 / 0.178605442 + 0.089302721 = 0.987846453 = 0.99 N(d 1 ) = 0.8389 d 2 = 0.987846453 - 0.178605442 = 0.809241011 = 0.81 N(d 2 ) = 0.7910 Call Price = ($52.00)*(0.8389) - ($44.29)*(0.7910) Call Price = $43.62 - $35.03 = $8.59 Checked Using the Excel Model : Stock Price = $52.00 Exercise Price = $45.00 PV (Exercise) = $44.29 d 1 = 0.9884 N(d 1 ) = 0.8385 d 2 = 0.8098 N(d 2 ) = 0.7910 Call Price = $8.57 Put = Call + Ee -r*t - S = $8.57 + $44.29 - $52.00 = $0.86 10. Assume that you have a call option with a strike (exercise) price of $30, a current stock price of $32, 73 days until expiration, and an annualized standard deviation of 32.42%.
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Assuming a risk-free rate of 4.00 percent, you can calculate that the price of this call options is equal to $3.07. Given this information, calculate the price of an equivalent put option (same parameters). (Take all preliminary numbers out to 9 decimal places.) A. $0.92 B. $1.04 * C. $0.83 D. $0.88 E. $0.97 PV (Exercise) = ($25.00)*e-(.04)*(73/365) = $29.76 d 1 = {[ln($32.00/$29.76)] / (.3242)*(73/365) 1/2 } + [(.3242)*(73/365) 1/2 / 2] d 1 = 0.072570693 / 0.144986648 + 0.072493324 = 0.573026952 = 0.57 N(d 1 ) = 0.7157 d 2 = 0.573026952 - 0.144986648 = 0.428040305 = 0.43 N(d 2 ) = 0.6664 Call Price = ($32.00)*(0.7157) - ($29.76)*(0.6664)...
View Full Document

This note was uploaded on 07/13/2011 for the course FIN 4414 taught by Professor Staff during the Spring '08 term at University of Florida.

Ask a homework question - tutors are online