0a_SPRING-2020_PRO5 AND 6_Q_ONLY.docx - BUSINESS DECISION...

This preview shows page 1 - 4 out of 9 pages.

BUSINESS DECISION ANALYSISBUSI 2013 – ASSIGNMENT FOR UNITS # 6 &7SPRING - 2020STUDENT IDUNIT NUMBER UNIT 6 & 7DATE OF EXAMINATION DDMMYYName (in Full) ______________________________________________________________You may NOT use a dictionary or internet source.INSTRUCTIONS:1.Solve all the questions using MS WORD.2.Make use to use Math equation Editor where applicable3.Submit completed assignment through Moodle. No email submissions allowed4.Make sure to submit on time. No late submissions allowed
Evaluation Sheet for Professor Use OnlyPART 1 (Individual Problem 5) 56 POINTSQuestion 1TOTALMarks16Your ScoreQuestion 220MarksYour ScoreQuestion 320MarksYour ScorePART 2 (Individual Problem 6 56 Points Question 1Marks16Your ScoreQuestion 220MarksYour ScoreQuestion 320MarksYour ScoreTotal
PART 1 Total Value: 56 pointsInstructionsThese problems focus on finding solutions to numerical problems. With that in mind, most problem sets will include a number of problems. For each problem, you will need to provide more than a simple numerical response. Your solutions should thoroughly address the issue and present your findings in a meaningful format,similar to those developed within the chapters and as part of the review exercises solutions. Any Excel spreadsheet models developed to solve the problems should be included with your submission. Part value may be assigned for incorrect responses. Question 1: The NEC Company produces two cheese spreads by blending mild cheddar cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 12-ounce containers, which are then sold to distributors throughout the Northeast. The Regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and the Zesty blend contains 60% mild cheddar and 40% extra sharp. This year,a local dairy cooperative offered to provide up to 8100 pounds of mild cheddar cheese for $1.20 per pound and up to 3000 pounds of extra sharp cheddar cheese for $1.40 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is $0.20 per container. If each container of Regular is sold for $1.95 and each container of Zesty is sold for $2.20, how many containers of Regular and Zesty should NEC produce?SOLUTION:

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture