Chapter 6 - E7 - E14 exercise

Chapter 6 - E7 - E14 exercise - Chapter 6, E7 Martha's...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Chapter 6, E7 Martha's Grain Shop 1) Specific Indentification Method Jan. 1 Beginning Inventory 125 23 2875 (sold 100 - 25 remaining @ $23 = $575) Feb. 25 Purchase 100 26 2600 Jun. 15 Purchase 200 28 5600 (sold 200 - 0 remaining) Oct. 15 Purchase 150 28 4200 (sold 100 - 50 remaining @ 28 = $1,400) Dec. 15 Purchase 100 30 3000 (sold 100 - 0 remaining) Goods available for sale 675 18275 Total Sales 500 Dec. 31 Ending Inventory 175 Jan. 1 Beginning inventory 125 23 $2,875 Sold -100 23 -2,300 Feb. 25 Purchase 100 26 2,600 Jun. 15 Purchase 200 28 5,600 Jun. 15 Sold -200 28 -5,600 Oct. 15 Purchase 150 28 4,200 Oct. 15 Sold -100 28 -2,800 Dec. 15 Purchase 100 30 3,000 15-Dec Sold -100 30 -3,000 175 $4,575 Jun. 15 Purchase 200 28 5,600 Jan. 1 Inventory 100 23 2,300 Oct. 15 Purchase 100 28 2,800 Dec. 15 Purchase 100 30 3,000 500 13,700 Ending Inventory $18,275 - $13,700 = $4,575 2) Average Cost Method Average unit cost = $18,275 / 675 = $27.07 per unit Cost of goods available for sale $18,275 Less Dec 31 inv (175 x 27.07) 4,737 Cost of goods sold $13,538 3) FIFO method
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 07/27/2011 for the course ACCT 101 taught by Professor Ronbell during the Spring '11 term at UCSD.

Page1 / 5

Chapter 6 - E7 - E14 exercise - Chapter 6, E7 Martha's...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online