MM255 Unit 2 - Equations V1A. Phillips, Madeleine

MM255 Unit 2 - Equations V1A. Phillips, Madeleine - Unit 2:...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Unit 2: Equations – Instructor Graded Project You must show your work on all problems.  You may type your answer right into this document. Total points for project:  45 points.  Projects must be submitted as a Microsoft Word document and uploaded to the Dropbox for Unit 2 All Projects are due by Tuesday at 11:59 PM ET of the assigned Unit. NOTE:  Project problems should not be posted to the Discussion threads. Questions on the project  problems should be addressed to the instructor by sending an email or by attending office hours. Part I.   Basic Computations 1. A discount store sold plastic cups for $3.25 each and ceramic cups for $4.50 each.  a. If 500 cups were sold for a total of $2,090, how many cups of each type were sold?  (5  points) Answer: 3.25x+4.5(500-x)=2090                  3.25x+2250-4.5x= 2090                         -2250        -2250                   3.25x-4.5x=-160 -1.25x=-160                                                   divide by -1.25                                 x=-160/-1.25                               x= 128 plastic cups.                       remaining will be ceramic cups                                   500-128=372 b. What was the dollar value of each type of cup sold? (5 points) Answer: 3.25(128)=$416 Plastic cups 4.50(500-128)= 4.5(372)=$1674 ceramic cups   2. LaToya Smith is a buyer for a large manufacturing company . She can purchase 200 pounds  of chemicals for $95.   She can also purchase mixing vats for $400 each.   Sales tax on all  products is 6% of the total cost of the order.  Shipping costs for her order will be a flat $30.  a. At this same rate, how much would 4,000 pounds of chemicals cost? ( 5 points)  Answer:  she orders 4000 pounds of chemicals.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
cost per pound of chemical = $95.00 / 200 = .475 .475 * 4000 = $1900.00 for the chemicals. Total cost for the order for 4000 pounds of chemicals only is as follows:
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 5

MM255 Unit 2 - Equations V1A. Phillips, Madeleine - Unit 2:...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online