AC201Quiz4 - C Lower of cost or market D Replacement cost E...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
AC 201 Principles of Accounting I Name______Alcedo Sanchez_ Park University Version A Quiz 4A-Chapter 6 Multiple Choice Questions ( 10 points each ) Select the ONE, BEST Answer 1. Goods in transit are included in a purchaser's inventory: A. At any time during transit. B. When the purchaser is responsible for paying freight charges. C. When the supplier is responsible for freight charges. D. If the goods are shipped FOB destination. E. After the half-way point between the buyer and seller. 2. Costs included in the Merchandise Inventory account can include: A. Invoice price minus any discount. B. Transportation-in. C. Storage. D. Insurance. E. All of the above. 1
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
3. The inventory valuation method that tends to smooth out erratic changes in costs is: A. FIFO. B. Weighted average. C. LIFO. D. Specific identification. E. WIFO 4. Generally accepted accounting principles require that the inventory of a company be reported at: A. Market value. B. Historical cost.
Background image of page 2
Background image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: C. Lower of cost or market. D. Replacement cost. E. Retail value. Problem ( 60 points ) SHOW ALL WORK!!!!! A company made the following merchandise purchases and sales during the month of May: There was no beginning inventory. If the company uses the weighted-average inventory valuation method and the perpetual inventory system, what would be the cost of its ending inventory? May 1 purchased 380 units @ $15 each= $5,700 May 5 purchased 270 units @ $17 each= $4,590 650 $10,290 (Ave. cost $10,290/650 units = $15.83 each) May 10 sold 400 units @ $50 each (400 x $15.83 = $6,332; ending inventory 250 units $3,958) May 20 purchased 300 units @ $22 each= $6,600 (Ave. cost ($3,958 + $6,600)/550 = $19.20; ending inventory $10,558) May 25 sold 400 units @ $50 each (400 x $19.20 = $7,680; ending inventory 150 units $2,878) The cost of its ending inventory = $2,878 3...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

Page1 / 3

AC201Quiz4 - C Lower of cost or market D Replacement cost E...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online