Motels Are Us - 323.94, yearly cost 16,844.88 Average 8...

Info iconThis preview shows pages 1–29. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
By: Daniel Whitehead
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
        Investing in a Motel Potential Income 84 rooms 100 % occupancy Average 30.00 a room 352 Days 887,040 Dollars Realistic Income 84 Rooms At 50% occupancy Average 30.00 dollars a room 352 days 443,520 Dollars
Background image of page 2
              Employee Cost Yearly cost fully occupied Maintenance Man 1 @( 17,680 ) annually 1 @ part time(8,840) Housekeepers 5 @ (16,640) total (83,200 ) Laundry Personnel 1 @ (16,640) Front desk 1 @ (15,600) Total employee cost 141,960
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
 Linens and Supplies Go green bath tissue 53.99 a case of 80 Go green facial Tissue 24.99 case of 30 Multi fold towels 36.99 case of 16 Jumbo bath tissue 41.99 case of 12 Average 6 cases a week at
Background image of page 4
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 6
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 8
Background image of page 9

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 10
Background image of page 11

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 12
Background image of page 13

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 14
Background image of page 15

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 16
Background image of page 17

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 18
Background image of page 19

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 20
Background image of page 21

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 22
Background image of page 23

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 24
Background image of page 25

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 26
Background image of page 27

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 28
Background image of page 29
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 323.94, yearly cost 16,844.88 Average 8 cases a week at 199.92, yearly cost 10,395.84 Average 23 cases a year at 813.78 Average 30 cases a year at 1259.70 Linens and Supplies Cont: Facial soap 44.99 case of 300 Deodorant soap 52.99 case of 300 Conditioning shampoo 64.99 case of 288 Mouth wash 64.99 case of 288 Toothbrushes 24.99 case of 72 60 cases a year cost 2699.40 60 cases a year cost 3179.40 60 cases a year cost 3899.40 Average 15 cases a year cost 974. 85, but sell for .50 cents a piece and make 2,160 dollars Average 25 cases a year cost 624.75, sell for .50 and make 900.00 linens and supplies cont...
View Full Document

This note was uploaded on 08/21/2011 for the course MAT 117 taught by Professor Al-kofahi during the Spring '09 term at University of Phoenix.

Page1 / 29

Motels Are Us - 323.94, yearly cost 16,844.88 Average 8...

This preview shows document pages 1 - 29. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online