P22 - P22-6A TLR produces plastic that is used for...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
P22-6A TLR produces plastic that is used for injection molding applications such as gears for small motors. In 2010, the first year of operations, TLR produced 6,000 tons of plastic and sold 5,000 tones. In 2011, the production and sales results were exactly reversed. In each year, selling price per tone was $1,000, variable manufacturing costs were 15% of the sales price of units produced, variable selling expenses were 10% of the selling price of units sold, fixed manufacturing costs were $2,100,000, and fixed administrative expenses were $500,000. Working: Variable manufacturing cost per unit: 15% of sales price =$1000*15%=$150 Variable selling price per unit:10% of units sold =$1000*10%=$100/unit sold Fixed manufacturing costs were $2100,000 =$2,100,000/6000 units=$350/ unit The fully absorbed cost per unit would be: $150+$350=$500 (a) Prepare comparative income statements for each year using variable costing. 2010
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 4

P22 - P22-6A TLR produces plastic that is used for...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online