Week 5 Checkpoint - Sectio n Page # P roble m # 5.1 381 P...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
n Page # Proble m # Please put your work and/or answer in this column Corrections by Instructor Credi t Earne d 5.1 381 8 The ratio ofto 4 2 285 to 2110 285 ÷ 2110 285 × = 1021 = 83 223 1 3 381 24 Write each of the following ratios in simplest form. The ratio of 7 dimes to 3 quarters ¢ ¢ 70 75 = × ¢ × ¢ 5 14 5 15 = 1415 383 34 Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes (min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc’s time to Angelina’s time as a ratio of whole numbers. = = 3hrs150mins 180min150mins × 6 × = 30mins5 30mins 56 5.2 390 14 Find each rate. 240lbs of fertilizer6 lawns = 240lbs of fertilizer ÷ 6 = Lawns 40lbs of fertilizer 392 30 Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92? . = $4 75 5lbs 475cents5lbs = ÷ =. 475 5 95 per pound . = = $19 9220lbs 199220 1992 ÷ = 20 $1 per lbs 5lb bag of sugar is the better but 5.3 400 10 If Maria hit 8 home runs in 15 softball games, then she should hit 24 home runs in 45 games.
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 09/08/2011 for the course MATH 115 math 115 taught by Professor Webb during the Spring '10 term at University of Phoenix.

Page1 / 5

Week 5 Checkpoint - Sectio n Page # P roble m # 5.1 381 P...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online