Practice Test 2.2.pdf - PRINTABLE VERSION Practice Test 2...

This preview shows page 1 - 4 out of 16 pages.

Practice Test 2.2.pdf

Question 1   Your answer is CORRECT . Suppose you buy a piece of office equipment for $ 11,000.00 . After 6 years you sell it for a scrap value of $ 4,000.00 . The equipment is depreciated linearly over 6 years . The value of the piece of equipment after 2 years is ( rounded to the nearest whole dollar )
a) $ 4,000.00
b) $ 9,000.00
c ) $ 9,727.00
d) $ 10,417.00
e) $ 8,667.00
f) None of the above .
Question 2   Your answer is CORRECT . A manufacturer has a monthly fixed cost of $ 60,000.00 and a production cost of $ 7 for each unit produced . The product sells for $ 19 per unit . The cost function for this situation is
Get answer to your question and much more
Question 3   Your answer is CORRECT . A company has fixed monthly expenses of $ 120,000.00 and production costs of $ 18 per unit produced . They sell their product for $ 27 . What is their profit on the production and sale of 16,000 units ?
Get answer to your question and much more
Question 4   Your answer is CORRECT . A manufacturer has a monthly fixed cost of $ 60,000.00 and a production cost of $ 19 for each unit produced . The product sells for $ 34 per unit . Find the break - even point .
Get answer to your question and much more
Question 5   Your answer is CORRECT . Write the system of equations corresponding to the given augmented matrix : ( Note : The dotted vertical line in the matrix above should be a single vertical line . )
f ) None of the above .
Answer:  a )  
Question 6   Your answer is INCORRECT . Which of the following matrices are in row-reduced form ? ( Note : The dotted vertical line in each matrix should be a single vertical line . ) I. II . III .
Get answer to your question and much more
PRINTABLE VERSION Practice Test 2 You scored 90 out of 100 Question 1 Your answer is CORRECT. Suppose you buy a piece of office equipment for $11,000.00. After 6 years you sell it for a scrap value of $4,000.00. The equipment is depreciated linearly over 6 years. The value of the piece of equipment after 2 years is (rounded to the nearest whole dollar) a) $4,000.00 b) $9,000.00 c) $9,727.00 d) $10,417.00 e) $8,667.00 f) None of the above.
Question 2 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $60,000.00 and a production cost of $7 for each unit produced. The product sells for $19 per unit. The cost function for this situation is
c) d) e) f) None of the above. Question 3 Your answer is CORRECT. A company has fixed monthly expenses of $120,000.00 and production costs of $18 per unit produced. They sell their product for $27. What is their profit on the production and sale of 16,000 units?
Question 4 Your answer is CORRECT. A manufacturer has a monthly fixed cost of $60,000.00 and a production cost of $19 for each unit produced. The product sells for $34 per unit. Find the break-even point.
b) c) d) e) f) None of the above.

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture