Checkpoint chapter 5 week 5 due day 5

Checkpoint chapter 5 week 5 due day 5 - Checkpoint chapter...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Checkpoint chapter 5 week 5 due day 5 Section 5.1 8.) Write the following ratio in simplest form:The ratio of to 5 3/5 = 28/52 1/10 = 21/1028/5 : 21/10 = 28 : 21/2= 56 : 21 Divide by 7:= 8 : 3 24.) Write the following ratio in simplest form:The ratio of 7 dimes to 3 quarters 7 dimes = 70 cents 3 quarters = 75 cents 7 dimes : 3 quarters = 70:75 = (divide by 5) 14:15 34.) Marc took 3 hours (h) to mow a lawn while Angelina took 150 minutes (min) to mow the same lawn a week earlier. Write the ratio of Marc's time to Angelina's time as a ratio of whole numbers. Marc's time = 3 hours = 3 * 60 minutes = 180 minutes Angelina's time = 150 minutes Marc's time : Angelina's time = 180 : 150 = 6 : 5 Section 5.2 14.) Find the rate of the following: . 6 lawns cost 240 pounds 1 lawn would cost 240/6 pounds = 40 pounds per lawn 30.) Which is the better buy: 5 lbs of sugar for $4.75 or 20 lbs sugar for $19.92? You must give the unit price for each size, then select the one that is least expensive on a unit price basis...
View Full Document

Page1 / 6

Checkpoint chapter 5 week 5 due day 5 - Checkpoint chapter...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online