Ch2_-_CD_Solutions - MGTB03 Chapter 2 Solutions to Class...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
MGTB03 Chapter 2 – Solutions to Class Discussion Questions 2.16 Account Analysis Method, Cost Functions – Toonie Car Wash Total Costs: Var % Variable Fixed Direct Materials 26,000 100% 26,000 0 Direct Labour 38,000 100% 38,000 0 Office Support 12,000 30% 3,600 8,400 Utilities 40,000 20% 8,000 32,000 Rent 42,000 0 42,000 Amortization 32,600 0 32,600 75,600 115,000 A. Variable cost per car wash = 75,600/14,400 washes = 5.25 Total fixed costs = 115,000 Cost Formula TC = 115,000 + 5.25*number of car washes B. If Toonie has 16,800 car washes in 2010 TC = 115,000 + 5.25 * 16,800 = 203,200 C. Total Cost Variable Rate Variable portion VC/unit increase New VC/unit New VC at 18,000 washes New FC Direct Materials 26,0 00 100% 26,000 1.81 1.0 3 1.86 33, 475 - Direct Labour 38,0 00 100% 38,000 2.64 1.0 4 2.74 49, 400 - Office Support 12,0 00 30% 3,60 0 0.25 1.0 0 0.25 4, 500 8,4 00 Utilities 40,0 00 20% 8,00 0 0.56 1.0 0 0.56 10, 000 32,00 0 Rent 42,0 00 0% - - 1.0 4 43,68 0 Amortization 32,6 00 0% - - 1.0 5 34,23 0 75,600 5.41 97, 375 118,31 0 1
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Variable Cost / unit = 5.41 Total Fixed Cost = $ 118,310 Cost Equation TC = 118,310 + 5.41 * number of car washes = 118,310 + 5.41 * 18,000 = $ 215,690 2.26 Engineered Estimate of Cost, Cost-Based Price - Hamburger Haven Following are calculations for the cost per unit of each ingredient and the cost of plain and cheeseburgers: Cheeseburger Cost per Unit Plain With Everything 1. Hamburger patty ($1.69/7) $0.2414 $0.2414 $0.2414 2. Hamburger bun ($1.29/12) 0.1075 0.1075 0.1075 3. Dill pickles [($8.95/2,000) * 4] 0.0179 0.0179 4. Tomato ($.69/8) 0.0863 0.0863 5. Lettuce ($.59/40) 0.0148 0.0148 6. Mayonnaise [$1.49/(16 x 4)] 0.0233 0.0233 7. Mustard ($.79/150) 0.0053 0.0053 8. Catsup ($.99/50) 0.0198 0.0198 9. Cheese ($2.59/16) 0.1619 0.1619 10. Onions ($.15/45) 0.0033 0 .0033 $0 .3489 $0 .6815 A. Cost of plain burger = $0.3489 (calculated above) B. Cost of burger with everything except cheese = ($0.6815 - $0.1619) = $0.5196
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 10/09/2011 for the course MANAGEMENT MGTB03H3 taught by Professor Liangchen during the Summer '09 term at University of Toronto- Toronto.

Page1 / 5

Ch2_-_CD_Solutions - MGTB03 Chapter 2 Solutions to Class...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online