bu_247_practice_exam_09-3

bu_247_practice_exam_09-3 -...

Info iconThis preview shows pages 1–40. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
MULTIPLE CHOICE.  Choose the one alternative that best completes the statement or answers the question.  The Finn Company provided the following information regarding its one and only product, phones: Selling price per unit $ 80 Direct materials used 120,000 Direct labour 180,000 Variable factory overhead 112,000 Variable selling and administrative expenses 48,000 Fixed factory overhead 168,000 Fixed selling and administrative expenses 32,000 Units produced and sold 10,000 1) 
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
The unit  cost of a  phone  using the  contributi on  approach  is 
Background image of page 2
1) 
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
_______  A) 
Background image of page 4
$20.00. 
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
B) 
Background image of page 6
$66.00. 
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
C) 
Background image of page 8
$58.00. 
Background image of page 9

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
D)  $ 4  
Background image of page 10
The unit  cost of a  phone  under the  absorptio approach  is 
Background image of page 11

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2)  ____ ___ 
Background image of page 12
$66.00. 
Background image of page 13

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
B) 
Background image of page 14
$58.00. 
Background image of page 15

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
C) 
Background image of page 16
$46.00. 
Background image of page 17

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
D)  $ 2  
Background image of page 18
The effect  of price  changes  on sales  volume is 
Background image of page 19

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
3)  ____ ___ 
Background image of page 20
imperfect  competition. 
Background image of page 21

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
B)  pri ce 
Background image of page 22
maximization of  profits. 
Background image of page 23

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
D)  ma rgin   4) 
Background image of page 24
________  is the  additional  cost  resulting  from  producing  and  selling  one  additional  unit. 
Background image of page 25

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
4)  ____ ___ 
Background image of page 26
Perfect  competition 
Background image of page 27

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
B)  Un it 
Background image of page 28
Product cost 
Background image of page 29

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
D)  Ma rgin   Beem Corporation  manufactures two products, X  and Y.  The following  information was gathered: X Y         Selling price per unit $36.00 $44.00 Variable cost per unit 26.00 36.00 Total fixed costs $50,000 5) 
Background image of page 30
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 256

bu_247_practice_exam_09-3 -...

This preview shows document pages 1 - 40. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online