ACC202WA4 - P17-1 Requirement 1 Measurement date= 2011...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
P17-1 Requirement 1 Measurement date= 2011 Service Period = 1997-2031 Retirement Years = 2031-2049 Requirement 2 1.6% x 15 x 90,000 = 21,600 Requirement 3 The present value of the annuity as of the retirement date is: 21,600 x 10.05909 = 217,276 The ABO is the present value of the retirement benefits at the end of 2011: 217,276 x .25842 = $56,148 Requirement 4 1.6% x 18 x 100,000 = 28,800 28,800 x 10.05909 = 289,702 289,702 x .31657 = 91,711 P17-2 Requirement 1 Measurement date = 2011 Service Period = 1997-2031 Retirement = 2031-2049
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Requirement 2 1.6% x 15 x 240,000 = 57,600 Requirement 3 The present value of the annuity as of the retirement date is: 57,600 x 10.05909 = 579,404 The PBO is the present value of the retirement benefits at the end of 2011: 579,404 x .25842 = 149,730 Requirement 4 1.6% x 18 x 240,000 = 69,120 69,120 x 10.05909 = 695,284 695,284 x .31657 = 220,106 P 17-3 Requirement 1 1.6% x 14 x 240,000 = 53,760 53,760 x 10.05909 = 540,777 540,777 x .24151 = 130,603 Requirement 2 1.6% x 1 x 240,000 = 3,840 Requirement 3 3,840 x 10.05909 = 38,627 38,627 x .25842 = 9,982 Requirement 4 130,603 x 7% = 9,142
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 10/16/2011 for the course ACCOUNTING 202 taught by Professor ?? during the Spring '10 term at Thomas Edison State.

Page1 / 6

ACC202WA4 - P17-1 Requirement 1 Measurement date= 2011...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online