m119+q7+spr2010

m119+q7+spr2010 - variable cost per unit is $74. a. (2 pts)...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
M119 Quiz 7 Spring 2010 Name: _____________________________ Clearly print first and last name No graphing calculators . A company finds that the demand equation for a quantity q of Jphones sold at price p, in dollars is p = 290-3q. To product these Jphones, the company finds that fixed costs are $1975 and
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: variable cost per unit is $74. a. (2 pts) Write the revenue function. b. (2 pts) Write the cost function. c. (4 pts) At what quantity is profit maximized? Show your work. d. (2 pts) What is the largest profit possible?...
View Full Document

This note was uploaded on 10/23/2011 for the course MATH-M 119 taught by Professor Rainey during the Spring '10 term at IUPUI.

Ask a homework question - tutors are online