Chemistry HW 8 - Kim, Eugene Homework 8 Due: Oct 31 2007,...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Kim, Eugene Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight Inst: McCord 1 This print-out should have 33 questions. Multiple-choice questions may continue on the next column or page find all choices before answering. The due time is Central time. 001 (part 1 of 1) 10 points Divers know that the pressure exerted by the water increases about 100kPa with every 10.2m of depth. This means that at 10.2m below the surface, the pressure is 201kPa; at 20.4m below the surface, the pressure is 301kPa; and so forth. If the volume of a bal- loon is 4 L at STP and the temperature of the water remains the same, what is the volume 41 . 57 m below the waters surface? Correct answer: 0 . 796973 L. Explanation: P 1 = 1 atm Depth = 41 . 57 m V 1 = 4 L V 2 = ? 101.325 kPa = 1 atm For P 2 : 10.2m 100kPa = 41 . 57 m x (10 . 2m)( x ) = (41 . 57 m)(100kPa) x = (41 . 57 m)(100kPa) 10.2m = 407 . 549 kPa P 2 = 101kPa + 407 . 549 kPa = 508 . 549 kPa 1atm 101.325kPa = 5 . 01899 atm Applying Boyles law, P 1 V 1 = P 2 V 2 V 2 = P 1 V 1 P 2 = (1 atm)(4 L) 5 . 01899 atm = 0 . 796973 L 002 (part 1 of 1) 10 points A gas is enclosed in a 10.0 L tank at 1200 mm Hg pressure. Which of the following is a reasonable value for the pressure when the gas is pumped into a 5.00 L vessel? 1. 0.042 mm Hg 2. 2400 mm Hg correct 3. 24 mm Hg 4. 600 mm Hg Explanation: V 1 = 10.0 L V 2 = 5.0 L P 1 = 1200 mm Hg Boyles law relates the volume and pressure of a sample of gas: P 1 V 1 = P 2 V 2 P 2 = P 1 V 1 V 2 = (1200 mm Hg)(10 . 0 L) 5 L = 2400 mm Hg 003 (part 1 of 1) 10 points At standard temperature, a gas has a volume of 397 mL. The temperature is then increased to 121 C, and the pressure is held constant. What is the new volume? Correct answer: 572 . 96 mL. Explanation: T 1 = 0 C + 273 = 273 K V 1 = 397 mL T 2 = 121 C + 273 = 394 K V 2 = ? V 1 T 1 = V 2 T 2 V 2 = V 1 T 2 T 1 = (397 mL)(394 K) 273 K = 572 . 96 mL 004 (part 1 of 1) 10 points A sample of gas in a closed container at a temperature of 91 C and a pressure of 4 atm is heated to 345 C. What pressure does the gas exert at the higher temperature? Correct answer: 6 . 79121 atm. Explanation: T 1 = 91 C + 273 = 364 K P 1 = 4 atm T 2 = 345 C + 273 = 618 K P 2 = ? Applying the Gay-Lussac law, P 1 T 1 = P 2 T 2 P 2 = P 1 T 2 T 1 = (4 atm)(618 K) 364 K = 6 . 79121 atm Kim, Eugene Homework 8 Due: Oct 31 2007, midnight Inst: McCord 2 005 (part 1 of 1) 10 points A gas at 1 . 57 10 6 Pa and 18 C occu- pies a volume of 364 cm 3 . At what tem- perature would the gas occupy 539 cm 3 at 3 . 14 10 6 Pa? Correct answer: 588 . 808 C. Explanation: P 1 = 1 . 57 10 6 Pa P 2 = 3 . 14 10 6 Pa V 1 = 364 cm 3 T 1 = 18 C + 273 = 291 K V 2 = 539 cm 3 T 2 = ?...
View Full Document

Page1 / 9

Chemistry HW 8 - Kim, Eugene Homework 8 Due: Oct 31 2007,...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online