{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Quiz 18 - $244,800.00 Total Cost $1,020,000.00 No of...

Info icon This preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Heather Bolduc 24-Jun Enviro Corportation Calculation of cost per gallon of liquid cleaner produced in June Material Cost $714,000.00 Labor $61,200.00 Manufacturing Overhead
Image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: $244,800.00 Total Cost $1,020,000.00 No. of gallons of liquid cleaner produced in June 850,000.00 Cost Per gallon $1.20...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern