To calculate the per unit overhead costs under ABC

To calculate the per unit overhead costs under ABC - ,...

Info icon This preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
To calculate the per unit overhead costs under ABC, the costs assigned to each product are divided  by the number of units produced. In this case, the unit cost for a hollow center ball is $0.52 and the  unit cost for a solid center ball is $0.44.  Under the traditional method of allocating overhead based on direct labor dollars, the total costs for  all balls would be divided by total direct labor dollars for all balls to determine the per unit cost.  Estimated direct labor costs for the year are $1,512,000, of which $378,000 is for hollow center balls  and $1,134,000 is for solid center balls. The per unit direct labor costs are $0.38 for hollow center 
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern