6-2 - gasoline. How far can it go on 8 gallons of gasoline?...

Info iconThis preview shows pages 1–9. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Unit Rates Lesson 6-2
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Vocabulary A rate is a ratio that compares two quantities measured in different units. The unit rate is the rate for one unit of a given quantity. Unit rates have a denominator of 1.
Background image of page 2
Examples Rate: 150 heartbeats 2 minutes Unit Rate (Divide to get it): 150 ÷ 2 = 75 heartbeats per minute.
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Find the Unit Rate Amy can read 88 pages in 4 hours. What is the unit rate? (How many pages can she read per hour?) 88 pages 4 hours 22 pages / hour
Background image of page 4
Using Unit Rates You can find the missing terms of equal ratios. Use the unit rate, and set it equal to another ratio. Solve for what is missing by dividing or multiplying.
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Example Joe’s car goes 25 miles per gallon of
Background image of page 6
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 8
Background image of page 9
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: gasoline. How far can it go on 8 gallons of gasoline? 25 miles 1 gallon Unit Rate = 8 gallons x 8 x 8 25 x 8 = 200. Joes car can go 200 miles on 8 gallons of gas. Comparing Unit Prices Use division to find the unit prices of the two products in question. The unit rate that is smaller (costs less) is the better value. Example Juice is sold in two different sizes. A 48-fluid ounce bottle costs $2.07. A 32-fluid ounce bottle costs $1.64. Which is the better buy? $2.07 48 fl.oz. 0.043125 $0.04 per fl.oz. $1.64 32 fl.oz. 0.05125 $0.05 per fl.oz. The 48 fl.oz. bottle is the better value. Homework Time...
View Full Document

This note was uploaded on 11/17/2011 for the course MATH 110 taught by Professor Staff during the Fall '08 term at BYU.

Page1 / 9

6-2 - gasoline. How far can it go on 8 gallons of gasoline?...

This preview shows document pages 1 - 9. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online