fsn321.costingworksheetbreakfast

fsn321.costingworksheetbreakfast - Costing Worksheet Food...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Costing Worksheet Food (ex:) Total Cost Total amount Servings in amount per serving Cost Per Serving (amount of serving) Amount in recipe Cost for entire recipe Recipe Servings Cost for 1 serving Vegetable Stock $2.50 32 oz 4 servings of 8 oz each $2.50/4= $0.63 Recipe calls for 16 oz. 16 oz= 2 servings, 2 x 0.63= 1.26 Serves 4 1.26/4 servings = 0.32 Flour bag 3.00 5 lb 75 servings of ¼ cup each 3.00/75= $0.04 2 cups 2 cups= 8 servings, 8 x 0.04= 0.32 Makes 30 cookies 0.32/30 cookies = 0.01 Frozen Mixed Berries 2.99 1 lb 3 servings of ¾ cup each 2.99/3=.99 1 cups 1cup=1.5ser ving 1.5X.99= 1.49 Makes 3 smoothies 1.49/3 smoothies=.50 Soy milk 1.69 64 fl. oz 7.88 servings of 1 cup 1.69/7.88=0.21 ¼ cups ¼ cup=0.03 servings .03x.21=0.01 Makes 3 Smoothies .01/3 smoothies=.000 3
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Costing Worksheet Orange juice 2.99 64 fl. oz 8 servings of 8 fl. oz 2.99/8=0.37 1 cup 1 cup = 1 serving 1 x 0.37=0.37 Makes 3 smoothies 0.37/3 smoothies=0.12 Cost per serving of smoothie $ 0.623 Gluten-free Flour
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 11/19/2011 for the course FSN 321 taught by Professor Nazmi during the Fall '10 term at Cal Poly.

Page1 / 4

fsn321.costingworksheetbreakfast - Costing Worksheet Food...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online