Cost 4 - RS Company manufactures and distributes two...

Info icon This preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
RS Company manufactures and distributes two products, R and S. Overhead costs are currently allocated using the number of units produced as the allocation base. The controller has recommended changing to an activity-based costing (ABC) system. She has collected the following information: Activity Cost Driver Amount Production setups Number of setups $82,000 Material handling Number of parts 48,000 Packaging costs Number of units 130,000 80,000 $260,000 What is the total overhead allocated to Product R using the current system? Answer Selected Answer: $146,400 Correct Answer: $160,000 Response Feedback: $260,000/130,000 = $2.00 per unit; $2(80,000 Question 2 0 out of 0 points What is the total overhead per unit allocated to Product R using activity- based costing (ABC)? Answer Selected Answer: $1.83 Correct Answer: $1.83 Response Feedback: ($82,000/20)8 + ($48,000/80)56 + ($130,000/130,000)80,000 = $146,400; $146,400/80,000 = $1.83 Question 3 0 out of 0 points
Image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
What is the total overhead allocated to Product S using the current system? Answer Selected Answer: $113,600 Correct Answer: $100,000 Response Feedback: Question 4 0 out of 0 points
Image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern