Story_Problems_Sheet_2

Story_Problems_Sheet_2 - Solving Story Problems Write a...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Solving Story Problems Write a system of equations for each problem. State what the variable represents. Solve the system. Answer the questions. 1. Erica bought a songbook and a pad of music paper for $24. Danya bought a songbook and 2 pads of music paper for $29. What was the cost of a songbook? What was the cost of a pad of music paper? 2. Mrs. Estevez bought 3 bags of potatoes, a large bag of carrots, and a $4 bag of corn for $29. Mr. Clark bought one bag of potatoes and a large bag of carrots for $11. What was the cost of a bag of potatoes? What was the cost of a large bag of carrots? 3. Ang bought 4 glow-in-the-dark markers and 2 picture frames for $30. Robbie bought 3 glow-in-the-dark markers and 2 picture frames. Robbie used a $5-off coupon and paid $22 for his purchases. What was the cost of a glow-in-the-dark marker? What was the cost of a picture frame? 4. Mrs. Haq made 2 batches of oatmeal cookies and 3 trays of chocolate-chip cookies. After her son ate 5 of them, there were 43 cookies left. Mrs. Carr made
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 2

Story_Problems_Sheet_2 - Solving Story Problems Write a...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online