Chem301 - HW9 - segal (mas6582) H09: Gas Laws mccord...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
segal (mas6582) – H09: Gas Laws – mccord – (50970) 1 This print-out should have 22 questions. Multiple-choice questions may continue on the next column or page – fnd all choices beFore answering. 001 10.0 points Divers know that the pressure exerted by the water increases about 100 kPa with every 10.2 m oF depth. This means that at 10.2 m below the surFace, the pressure is 201 kPa; at 20.4 m below the surFace, the pressure is 301 kPa; and so Forth. IF the volume oF a balloon is 2 . 3 L at STP and the temperature oF the water remains the same, what is the volume 54 . 93 m below the water’s surFace? Correct answer: 0 . 364405 L. Explanation: P 1 = 1 atm Depth = 54 . 93 m V 1 = 2 . 3 L V 2 = ? 101.325 kPa = 1 atm ±or P 2 : 10.2 m 100 kPa = 54 . 93 m x (10 . 2 m)( x ) = (54 . 93 m)(100 kPa) x = (54 . 93 m)(100 kPa) 10.2 m = 538 . 529 kPa P 2 = 101 kPa + 538 . 529 kPa = 639 . 529 kPa × 1 atm 101.325 kPa = 6 . 31166 atm Applying Boyle’s law, P 1 V 1 = P 2 V 2 V 2 = P 1 V 1 P 2 = (1 atm) (2 . 3 L) 6 . 31166 atm = 0 . 364405 L 002 10.0 points A gas is enclosed in a 10.0 L tank at 1200 mm Hg pressure. Which oF the Following is a reasonable value For the pressure when the gas is pumped into a 5.00 L vessel? 1. 0.042 mm Hg 2. 600 mm Hg 3. 24 mm Hg 4. 2400 mm Hg correct Explanation: V 1 = 10.0 L V 2 = 5.0 L P 1 = 1200 mm Hg Boyle’s law relates the volume and pressure oF a sample oF gas: P 1 V 1 = P 2 V 2 P 2 = P 1 V 1 V 2 = (1200 mm Hg)(10 . 0 L) 5 L = 2400 mm Hg 003 10.0 points At standard temperature, a gas has a volume oF 230 mL. The temperature is then increased to 138 C, and the pressure is held constant. What is the new volume? Correct answer: 346 . 264 mL. Explanation: T 1 = 0 C + 273 = 273 K V 1 = 230 mL T 2 = 138 C + 273 = 411 K V 2 = ? V 1 T 1 = V 2 T 2 V 2 = V 1 T 2 T 1 = (230 mL)(411 K) 273 K = 346 . 264 mL 004 10.0 points A sample oF gas in a closed container at a temperature oF 96 C and a pressure oF 8 atm is heated to 272 C. What pressure does the gas exert at the higher temperature? Correct answer: 11 . 8157 atm. Explanation: T 1 = 96 C + 273 = 369 K P 1 = 8 atm T 2 = 272 C + 273 = 545 K P 2 = ?
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
segal (mas6582) – H09: Gas Laws – mccord – (50970) 2 Applying the Gay-Lussac law, P 1 T 1 = P 2 T 2 P 2 = P 1 T 2 T 1 = (8 atm) (545 K) 369 K = 11 . 8157 atm 005 10.0 points A gas at 1 . 65 × 10 6 Pa and 13 C occu- pies a volume of 406 cm 3 . At what tem- perature would the gas occupy 555 cm 3 at 2 . 88 × 10 6 Pa? Correct answer: 409
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 12/05/2011 for the course CHEM 301 taught by Professor Wandelt during the Fall '08 term at University of Texas at Austin.

Page1 / 7

Chem301 - HW9 - segal (mas6582) H09: Gas Laws mccord...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online