{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

Sue's Daycare Example 1 (Breakeven Analysis)

Sue's Daycare Example 1 (Breakeven Analysis) - per child...

Info icon This preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Sue's Daycare Example 1 (Breakeven Analysis) Sue has decided to start a day-care business. She has found a house to rent for $1100 per month. Utilities will cost her another $400 per month. She expects to spend $5 per child per day for breakfast, lunch and snacks plus another $0.50
Image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: per child per day for expendable supplies such as crayons, glue, paper, coloring books, and so on. Sue thinks she can charge $18 per day and still be competitive. How many children must she enroll in order to break even?...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern