1105_LW3_3.1-3.3_F11

1105_LW3_3.1-3.3_F11 - MAC1105 Lecture Worksheet 3 Sections...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
MAC1105 Lecture Worksheet 3 Sections 3.1-3.3 Fall, 2011 1. The manager of a 200-unit apartment complex knows from experience that she can rent every unit if the rent is $700 per month, but on average, one unit will remain unrented for each $10 increase in the rent. Examine the table before proceeding. # of $10 increases x Monthly Rent ($) # of units rented Total Monthly Revenue ($) R(x) 0 700 + 10(0) = $700 200 - 0 = 200 (700)(200) = $140,000 1 700 + 10(1) = $710 200 - 1 = 199 (710)(199) = $141,290 2 700 + 10(2) = $720 200 - 2 = 198 (720)(198) = $142,560 v v v v 50 700 + 10(50) = $1200 200 - 50 = 150 (1200)(150) = $180,000 v v v v 100 700 + 10(100) = $1700 200 - 100 = 100 (1700)(100) = $170,000 v v v v 199 700 + 10(199) = $2690 200 - 199 = 1 (2690)(1) = $2690 200 700 + 10(200) = $2700 200 - 200 = 0 (2700)( 0) = $0 a) Complete the table below by writing expressions that represent the monthly rent, the number of units rented, and the revenue when the rent is raised by 10 dollars x times. x
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 6

1105_LW3_3.1-3.3_F11 - MAC1105 Lecture Worksheet 3 Sections...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online