{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

1105_LW6_6.1,6.2_F11 - MAC1105 Lectui‘e Worksheet 6 F all...

Info icon This preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 1

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 2
Image of page 3

Info icon This preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: MAC1105 Lectui‘e Worksheet 6 F all, 2011 Solving Systems of Linear Equations and Inequalities, Business Applications 1. Solve each system, Showing all algebraic details. Check solution points. x~y=—4r ' 4x—8y=16 a) x y b) 1 —+.—.:3 =H.—2 2 3 y 216 2. If a system of two linear equations in variables X and y has no solutions, the lines must be (parallel I perpendicular / coinciding) 3. Part of a $3000 investment is placed in stocks, and the rest in bonds. The stocks earn 4.5% annual interest while the bonds 8% annual interest. If the total interest earned is $177, how much was invested in stocks? $ In bonds? $ 4. The total cost to heat a large building over a period of time is the initial (one—time, at the beginning) cost to purchase and install the heating system (called the fixed cost), plus the monthly cost for energy. The table below shows these costs for a gas heating system and a solar heating system. Fixed Cost Monthly Energy Cost Gas: $12,000 Gas: $700 per month Solar: $30,000 Solar: $150 per month How many months (rounded to the nearest tenth of a month) will it take for the two systems to be equal in cost? Answer: Approximately months. 5. A large wholesale nursery grows shrubs and sells them to retail stores. The nursery’s fixed costs toal $12,000, and it costs the nursery about $15 to plant, cultivate, and harvest each shrub. The nursery charges the retail stores about $19 per shrub. a) Write formulas for the cost function, C(x), and the revenue function, R(x), for x shrubs. Answers: C(X) = R00 : b) Find both coordinates of the break—even point algebraically, and write a sentence that intetprets this point. 6) Sketch the revenue and cost functions for x 2 0 , labeling the break—even point with both coordinates. 6. Sketch and shade the solution set for each system of inequalities: <5mx~3 2xey>3 y j a) b) x50 y22 y>0 7. Write the system of inequalities that is represented by the graph below. 8. Let C(x) and R(X) represent the 'cost and revenue functions for x units of some product. The region where revenue is greater than or equal to cost is called the profit region. Go back to your graph for #5 and shade the profit region. ...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

What students are saying

  • Left Quote Icon

    As a current student on this bumpy collegiate pathway, I stumbled upon Course Hero, where I can find study resources for nearly all my courses, get online help from tutors 24/7, and even share my old projects, papers, and lecture notes with other students.

    Student Picture

    Kiran Temple University Fox School of Business ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    I cannot even describe how much Course Hero helped me this summer. It’s truly become something I can always rely on and help me. In the end, I was not only able to survive summer classes, but I was able to thrive thanks to Course Hero.

    Student Picture

    Dana University of Pennsylvania ‘17, Course Hero Intern

  • Left Quote Icon

    The ability to access any university’s resources through Course Hero proved invaluable in my case. I was behind on Tulane coursework and actually used UCLA’s materials to help me move forward and get everything together on time.

    Student Picture

    Jill Tulane University ‘16, Course Hero Intern