Raw Materials Costs illustration

Raw Materials Costs illustration - $32,000). The entry to...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Raw Materials Costs illustration To illustrate, assume that Wallace Manufacturing purchases 2,000 handles (Stock No. AA2746) at $5 per unit ($10,000) and 800 modules (Stock No. AA2850) at $40 per unit ($32,000) for a total cost of $42,000 ($10,000 +
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: $32,000). The entry to record this purchase on January 4 is: Raw Materials Inventory 42,000 Accounts Payable (Purchase of raw materials on account)...
View Full Document

This note was uploaded on 12/25/2011 for the course ACCOUNTING ac 202 taught by Professor - during the Fall '11 term at Montgomery.

Ask a homework question - tutors are online