e11-2 - FileName:...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: FileName: cf2f8f7e1fd4fa5c481d4b3bc2af894d78ad6bac.xls, Tab: Exercise E11-2, Page 1 of 2, 12/28/2011, 19:01:42 Name: Date: Instructor: Course: 3 units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 27,600 units of direct material are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 27,600 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B. Instructions: Total materials variance: ( Title X Title ) - ( Title X Title ) ( Amount X Amount ) - ( Amount X Amount ) Formula- Formula = Formula Text Materials price variance: ( Title X Title ) - ( Title X Title ) ( Amount X Amount ) - ( Amount X Amount ) Formula- Formula = Formula Text Materials quantity variance: ( Title X Title ) - ( Title X Title ) ( Amount X Amount ) - ( Amount X Amount ) Formula- Formula = Formula Text $5.20 and the quantity purchased and used is 26,400 units. Total materials variance: ( Title X Title ) - ( Title X Title ) ( Amount X Amount ) - ( Amount X Amount ) Formula- Formula = Formula Text Materials price variance:...
View Full Document

This note was uploaded on 12/28/2011 for the course ACCT 221 taught by Professor Leonarda.bacon during the Winter '07 term at CSU Bakersfield.

Page1 / 2

e11-2 - FileName:...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online