Chapter6 Review - Name: _ Date: _ Mathematics 64 Janet...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Mathematics 64 Name: ___________________ Janet Frewing Date: ____________________ Version 1 Page 1 of 2 Chapter 6 Review 1. Write the ratio in fractional form and simplify if possible. Also, state your answer in words. a. 4 : 6 b. 5.6days :10days c. 232calories :116calories 2. Write a phrase for the following ratio. a. 100tons 28tons b. 15smokers 25nonsmokers 3. Are the following proportional? a. 3 6 4 8 = b. 1 20 2 39 = c. 2 4 14 3 1 1 5 16 2 2 = 4. Simplify the rate to a unit rate , and write the unit rate in words. Round your answer to the nearest hundredth. a. 120km 3hours b. 18miles 9hours c. 217 miles: 29 sec 5. Which is the better buy? a. Scope Mouth wash: 33 fl oz costs $3.97 whereas 50 fl oz costs $5.78. b. Crest Toothpaste: 6.2 oz costs $2.97 whereas 8 oz costs $3.47. c. Maxwell House Coffee: 13 oz costs $2.28 whereas 26 oz costs $4.88. 6. Solve for n in each proportion: a. 30 18 25 n = b. 21
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 2

Chapter6 Review - Name: _ Date: _ Mathematics 64 Janet...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online