M30 exam 4 review fall2010

M30 exam 4 review fall2010 - Math 30 test 4 review: 1....

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Math 30 test 4 review: 1. Write 15 minutes to one hour as a ratio. 2. Write 75 ounces in 2 hours as a rate. 3. Write 100 miles in 5 hours as a unit rate.(per) 4. Comparison shopping. A 30-pound bag of fertilizer costs $12.25, an 80-pound bag costs $30.25, and a 10- pound bag costs $3.60. Which is the better buy? 5. Tell whether each statement is a proportion and give a reason. a) 18 20 9 10 b) 27 4 4 1 9 8 2 3 6. Solve for each variable in each proportion. a) 8 2 4 x b) 34 13 17 5 x 7. A recipe for brownies calls for 1 2 1 cups of flour to make 15 brownies, how many cups of flour will be needed to make 130 brownies? 8. A jogger can run 1.56 miles in 7 minutes . At this rate, how far can the jogger run in 1 4 3 hours ? 9. Perform each conversion.(unit conversion tables will be given on test) a) 54 inches to feet b) 3 2 2 feet to inches c) 80 ounces to pounds d) 3 gal to fluid ounces e) 2.5 hours to seconds f) 73.2 m = __________dam g) 6789 cm=__________dm h) 2 Kg= __________cg i) 0.0068 hm=_________cm 10. Which of the following are proportional to
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This note was uploaded on 01/13/2012 for the course MATH 30 taught by Professor Ianmccance during the Spring '12 term at Harvard.

Page1 / 3

M30 exam 4 review fall2010 - Math 30 test 4 review: 1....

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online