{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

rio m40 Chapter 7

rio m40 Chapter 7 - Chapter 7 g-grams unit measure of...

Info iconThis preview shows pages 1–4. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
1 Chapter 7 g-----grams, unit measure of weight m----meters, unit measure of length l---liters, unit measure of volume 1) find 3 cm, 2 cm, 35mm, 60mm, 105mm, 1dm, 1.1dm, 2.5cm, 0.5cm One liter of coke. The amount of liquid the bottle holds has a volume of 1 liter. One gram is about the weight of a paperclip. 1) What is the approximate weight of 5 paperclips? 2) What is the volume of a barrel that can hold the contents of 7 of the above coke bottles. 3) A person that is 6 feet tall is about how many meters tall? 4) What unit of measure would you use to determine the weight of an object? 5) What unit of measure would you use to determine the length of an object? 6) What unit of measure would you use to determine the amount of volume an object displaces?
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
2 Change 300 dm to km 300 In fraction form= Change 0.4 hl to cl 0.4 Change 7g to cg 7 Convert the following to centi. 1) 0.3 m 2) 1.3 kl 3) 65.78 dag 4) 3 mm Convert the following to the base unit grams, meters or liters 1) 4.5 cm 2) 6.45 mm 3) 7hm 4) 4000kg Convert the following to kilo. 1) 456 m 2) 73 hg 3) 54.444 ml 4) 500mg Convert the following to deka. 1) 5 g 2) 5,000 mm 3) 2 L 4) 523m
Background image of page 2
3 Ratio----- Is the quotient of two quantities that have the same units. For example. 5 ounces to 10 ounces as a ratio would be: 2 1 10 5 10 5 ounces ounces , which is a 1 to 2 ratio or 2 : 1 ratio Write as a ratio: 1. 3 to 5 2. 14 :21 3. 0.9 to 0.6 4. 8 ounces to 1 pound 5. 3 inches to 15 inches 6. 3 inches to 4 feet 7. 4 hours to 2 days. 8. Monthly income=$2,500 Monthly cost of gas= $300 Monthly cost of food= $456 a) Write the ratio of the monthly cost of gas to the monthly income. b) Write the ratio of the monthly cost of food to the monthly income.
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Image of page 4
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}