Test 2 Review Student

Test 2 Review Student - Test 2 Review Student: _ 1. Kraska...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Test 2 Review Student: ___________________________________________________________________________ 1. Kraska Corporation has provided the following data from its activity-based costing system: Data concerning one of the company's products, Product O11W, appear below: According to the activity-based costing system, the product margin for product O11W is: A. $4,651.80 B. $1,688.10 C. $17,934.00 D. $3,956.10 2. Jasmine Company uses activity-based costing. The company has two products: A and B. The annual production and sales of Product A is 10,000 units and of Product B is 4,000 units. There are three activity cost pools, with estimated total cost and expected activity as follows: The activity-based costing cost per unit of Product A is closest to: A. $6.00 B. $9.70 C. $1.50 D. $3.00
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
The controller of Hallowell Company estimates the amount of materials handling overhead cost that should be allocated to the company's two products using the data that are given below: The total materials handling cost for the year is expected to be $18,257.40. 3. If the materials handling cost is allocated on the basis of direct labor-hours, how much of the total materials handling cost would be allocated to the wall mirrors? (Round off your answer to the nearest whole dollar.) A. $6,086 B. $9,129 C. $11,618 D. $3,961 4. If the materials handling cost is allocated on the basis of material moves, how much of the total materials handling cost would be allocated to the specialty windows? (Round off your answer to the nearest whole dollar.) A. $9,129 B. $6,639 C. $14,296 D. $15,649 5. Iacopi Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for $172.50 per unit.
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 7

Test 2 Review Student - Test 2 Review Student: _ 1. Kraska...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online