221slide12 - Milk 2qt @ $3.20/gal = $1.60 Eggs 1/2 c @...

Info iconThis preview shows pages 1–10. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Recipe Costing Calculating the cost of producing a recipe First step in determining selling price (if in a commercial setting)
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Knowing your food costs is the KEY to planning Example: Your budget is $1.50/meal Entrée = $ .80 Starch = $ .10 Veggie = $ .12 Fruit = $ .12 Bread/Butter = $ .08 Dessert = $ .15 Beverage = $ .13
Background image of page 2
Recipe Costing If you do not know the costs of your recipes, menu planning is meaningless in relation to the budget To obtain accurate recipe costs :
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Costing Calculations 1. Convert the quantity used in recipe into units as purchased. Example: recipe states 2 quarts of milk; Purchase cost = $3.20/gal; 2qt = 1/2 gal 2. Calculate the recipe quantity x the purchase price to give the recipe ingredient cost Example: 1/2 gal x $3.20/gal =$1.60
Background image of page 4
Costing Continued 3. Add all individual costs for recipe ingredients to = total recipe cost 4. Divide the total recipe cost by the number of portions yielded by that recipe to = raw food cost/portion
Background image of page 5

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Tapioca Pudding Yields 25 #12 scoops
Background image of page 6
Background image of page 7

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 8
Background image of page 9

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 10
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Milk 2qt @ $3.20/gal = $1.60 Eggs 1/2 c @ $1.40/dz = $ .35 Tapioca 1/2 c 4 5lb bxs @ $12.50 =$ .125 Sugar 1 1/4 c @ $16/100lb = $ .10 Salt 1/2 tsp @ $1.65/25lb = $ .001 Vanilla 1 tsp @ $1.30/pt = $ .014 Total Recipe Cost ________ $2.19 Cost per portion = $2.19 ÷ 25 = $.088 Selling Price 1. Factor Method : Example : 3.3 x $ .088 = $ .29/portion 2. Prime Cost Method : 3. Cost of Profit Pricing Method : Recipe Costing Menu Item: Baked Acorn Squash Total Yield: 100 servings Portion size: 1/2 squash Acorn Squash 50 lb Butter 1 lb Salt 2 tbsp Brown Sugar 1 1/2 lb Ingredient Quantity Purchase unit cost ($) Ingredient cost ($) Acorn Squash 50 lb $24.50 case 1case = 12 lb Need 5 cases $122.50 Butter 1 lb $48.00/30 lb $1.60/lb $1.60 Salt 1.25 oz $4.25/25 lb $.17/lb $.01/oz $.01 Brown Sugar 1.5 lb $23.75/25 lb $.95/lb $1.43 Baked Acorn Squash Total Recipe Cost: $125.54 Number of Portions: 100 Cost per Portion: $1.26...
View Full Document

This note was uploaded on 01/16/2012 for the course NUTR 221 taught by Professor Heathergraham during the Spring '11 term at Truckee Meadows Community College.

Page1 / 10

221slide12 - Milk 2qt @ $3.20/gal = $1.60 Eggs 1/2 c @...

This preview shows document pages 1 - 10. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online