MM-6 - produces a total of 1 million mowers each year....

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Concepts of Marketing Name: JOMC 475 MM-6 Marketing by the Numbers – Chapter 8 When introducing new products, it’s usually not easy to determine at what price it should be offered. At the very least, however, a marketer must understand the costs associated with producing the product and set the price at some level above those costs. For example, supposed that a manufacturer of lawn mowers incurs a cost of $75 for each mower it produces and that it
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: produces a total of 1 million mowers each year. Fixed costs for this company are $5 million. 1. What is the unit cost for each mower this company produces? 2. If the manufacturer desires a markup of 60 percent on sales, at what price should this product be sold to a reseller such as a wholesaler or distributor?...
View Full Document

This note was uploaded on 01/18/2012 for the course JOMC 475 taught by Professor Heidihennink-kaminski during the Spring '11 term at UNC.

Ask a homework question - tutors are online