ACC13 - 13-31. No they should keep producing in house...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 13-31. No they should keep producing in house because it costs them $5 less per unit $14/unit + $10/unit+ $3/unit + $2/unit = $30/unit < $35/unit as offered by outside supplier.Cost to make = 15,000 units * $30/unit = $450,000Cost to buy = 15,000 units * $35/unit = $525,000$75,000 savings2.MakeBuyTotal annual cost$450,000$525,000Opportunity cost foregone on new product line $125,000$0Total cost$575,000$525,000Difference in favor of purchasing from supplier$25,00013-4Yes they should accept it because it would cause an incremental noi of $449.00Per unitTotalIncremental revenue$169.95$3,399.00Less incremental costs:Variable costs:Direct materials$84.00$1,680.00Direct labor$45.00$900.00Variable manufacturing O.H.$4.00$80.00Special modifications$2.00$40.00Total variable costs$135.00$2,700.00Fixed cost:Special tool$250.00Total incremental cost$2950.00Incremental net operating income$449.0013-5ABCUnit dm cost/ $8 dm cost per pound$24/$8 =$72/$8$32/$8Pounds of DM/unit3 pounds per unit9 pounds per unit...
View Full Document

Page1 / 2

ACC13 - 13-31. No they should keep producing in house...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online