7 Math Review Q1 (Dilations).pdf - If the pink gorilla eats...

This preview shows page 1 - 2 out of 3 pages.

If the pink gorilla eats watermelon every night, how much watermelons does he eat? . . Solve the equation for x: You are responsible for buying the hamburger rolls for an Solve the equation for x:
© One Stop Teacher Shop & © BOOM! Feeny Math Resources
$8.50 each. They spent $18.00 total for food. Their total was $52.00. How many friends went to movies, including Bill? 𝑥𝑥 + 2 3 = 5 4 upcoming picnic. Each bag of rolls costs $1.30 and contains 8 rolls. You need to buy a total of 64 rolls. How much money will it cost for the rolls? 𝑥𝑥 + 4 𝑥𝑥 + 9 = 6 5 Solve the equation for y: If it costs $9.50 to buy a movie ticket, what is the most number of tickets someone can buy for $40.00? How much money is left over? Jim’s teacher wants to buy note pads for the entire class. If note pads cost $1.75 each, write an equation that shows how many can be bought with $40.

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture

  • Left Quote Icon

    Student Picture