Test chapter 5 - Math Money Management Test chapter 5 Name...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Math Money Management Test chapter 5 Name ______________________________ Please show all work. Of course, do your own work!! Be sure to READ the question carefully! 1) Luke goes to the store to purchase some items. Complete the following sales receipt: Foil 2.88 Tissue 1.83 Aspirin 3.59 Cat Food 6.51 Bleach .97 Pantyhose 3.89 Towels 1.89 Soap 1.59 Subtotal_______ Tx 6% ________ Total purchase ________ 2) You purchase a camera for $205.00, a case for $23.89, a wide-angle lens for $127.88, and a zoom lens for $189.89. The sales tax rate is 6.5%. a) What is the total SELLING price of your purchases? b) What is the sales tax on your purchases? c) What is the total purchase price of your purchases? 3) You buy a 44-oz can of hairspray for $3.25 What is the price per ounce? 4) Bob wants to purchase some pineapple. A 12 oz can costs $0.79 while an 18 0z can costs $1.04 a) What is the unit price of each? B) Which is the better buy? 5)
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 2

Test chapter 5 - Math Money Management Test chapter 5 Name...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online