chp 5 project - chips. Form into golf ball size, press down...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Mathematical Money Management Chapter 5 project Name ______________________________ 1. Find the cost of baking Chocolate Chip Cookies a) Go to www.publix.com or www.harristeeter.com ( DO NOT ‘ADD THE CART’) b) Find the price for each of the following ingredients. Then compute the price per unit (price per ounce). c) Find the total cost for making cookies. d) Subtract any coupons found or created. (YOU MUST INCLUDE AT LEAST 2 coupons for ingredients. Attach to this paper) e) Add 6% sales tax. (Do not add shipping charges) f) Find the total cost. Ingredients Quantity purchased Brand Price per Unit Cost for recipe 2 cups brown sugar __________ 2 cups white sugar 2 cups butter Crisco 4 eggs 2 tsp. Vanilla 2 tsp. Baking powder 2 tsp. Baking soda 1 tsp. Salt 4 cups flour 5 cups oatmeal 8 oz. Semi-sweet chocolate chips ___________ 16 oz. Chocolate chips coupons sales tax (6%) ______________ ______________ _ Total cost $ Beat the first 4 ingredients, add the next 4 and stir, add the next 2 and stir, and then add the chocolate
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: chips. Form into golf ball size, press down slightly on an ungreased cookie sheet Bake for 6 minutes at 400 degrees Remove from oven and leave 2 minutes before removing from pan ENJOY! 2. Find one of your favorite recipes. Price each ingredient and then find the total cost. On FRIDAY, Nov. 9 we will be presenting your masterpieces to the class. Make sure you include at least 2 coupons for the ingredients. Attach this paper. Also, attach a copy of the recipe to this paper. Food: ________________________________________________________ Ingredients Quantity Purchased Brand Price per Unit Cost for recipe coupons sales tax (6%) _____________ Total cost $ Number of servings made: _________ Price per serving Would this be the cost every time the recipe is made? Why? What other costs should be factored into the price per serving? If you were selling this dish, what would you charge per serving?...
View Full Document

This note was uploaded on 01/24/2012 for the course HUM 9999 taught by Professor Variousprofessorslisted during the Summer '06 term at Abilene Christian University.

Page1 / 2

chp 5 project - chips. Form into golf ball size, press down...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online