f1515 week 5 - Fi-515-Week5 1. What is the net cost of the...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: Fi-515-Week5 1. What is the net cost of the spectrometer-Year 0 net cash flow? Basic Price-$70,000 Modification-$15,000 Increase Working Capital-$4,000 Total-$89,000=(89,000)-Outflow 2. Net operating cash flows Years 1, 2, 3. Total amount of depreciation-$85,000 Year 1= 33.33%*85,000=$28,330.50 Year 2=44.45%*85,000=$37,782.50 Year 3=14.81%*85,000=$12,588.50 Total years 1, 2, 3=$78,701.50 Book value=$6,298.50 Tax rate=40% Savings=$25,000 Year1=$25,000-$28,330.50=-$3,330.50 Year2=$25,000-$37,782.50=-$12,782.50 Year3=$25,000-$12,588.50=$12,411.50 Year1 Tax Credit=40%*-$3,330.50=$1,300 Year2 Tax Credit=40%*-$12,782.50=$5,113 Year3 Tax Credit=40%*$12,411.50=-$4,964.60 Year1 Operating Cash Flow=$25,000+$1,300=$26,300 Year2 Operating Cash Flow=$25,000+$5,113=$30,113 Year3 Operating Cash Flow=$25,000+(-$4,964.60)=$20,035 3. Additional non-operating cash flow Sale price after 3 years=$30,000 Book value=$6,298.50 Gain=$30,000-$6,298.50=$23,701.50 Tax=40%*$23,701.50=$9,480.60 After tax Cash Flow=$30,000-$9480.60=$20,519.40 Working Capital=$4,000 Non-Operating Cash Flow=$20,519.40+$4,000=$24,519.40 4. If cost of capital is 10%, should spectrometer be purchased? Discount rate = %10 Year 0= -89,000*1=-89,000 Year 1= 26,300*.909091=23,909 Year 2=30,113*.826446=24,887 Year 3= 44,514*.751315=33,474 Total=-6,730=Negative NPV-do not purchase spectrometer. ...
View Full Document

Page1 / 2

f1515 week 5 - Fi-515-Week5 1. What is the net cost of the...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online