Standard Costing Class Problem

Standard Costing Class Problem - direct labor hour for the...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
ACII Class Problem Standardf Costing 1. Love-My-Lips specializes in manufacturing lipstick. Legally Pink, one of more than 75 shades produced by the company, is made from castor oil, beeswax, aloe vera, and a base compound. For the next 12 months, the company's purchasing agent believes that the cost of ingredients will be as follows: Ingredient Standard Cost Castor oil $6.30per gallon Beeswax $3.53per pound Aloe vera $19.90per gallon Base compound $21.00per gallon The direct labor time standard is 4 hours per case at a standard direct labor rate of $10.00 per hour. The standard overhead rates are $16.00 per direct labor hour for the standard variable overhead rate and $12.00 per
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: direct labor hour for the standard fixed overhead rate. a. Using these production standards, compute the standard unit cost of direct materials per case of Legally Pink lipstick if it takes 0.4 gallon of castor oil, 1 pound of beeswax, 0.2 gallon of aloe vera, and 1 gallon of base compound to produce one case. b. Using the standard unit cost of direct materials per case determined in (a) and the production standards given for direct labor and overhead, compute the standard unit cost of one case of Legally Pink lipstick. Answer:...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online