Acc 210 exam 2 review

Acc 210 exam 2 review - DDB: DDB %= 1/UL * 2= 1/10 * 2= .2...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Acc 210 exam 2 review 20 MC 50/50 calculations and definitions Chap 7 depreciation *Str8 line, double depreciation, units of productions (know all three) 9.38 ’09 CV=619,371 Yield rate of interest=11% Interest expense=(619,371*.11) =68,131 Interest Payment=65,000 Amortization=3,151 (68,131-65,000) ’10 CV=622,533 Yield rate of interest= 11% Interest expense- 68,477 Payment= 65,000 Amortization= 3,477 Cash 619371 Dis. On BP 30629 Bonds payable 650,000 ’09 Interest expense 68,131 Cash 65,000 Dis. On BP 3,151 ’10 interest expense 68,477 Cash 65,000 Dis. on BP 3,477 7.36 Depreciable base (cost-RDV) = 40,000-3,000=37,000 (max amount of depreciation) Str8 line: 37,000/10=3,700 per year ‘09/’10 Depreciation expense 3,700 Accumulated depreciation 3,700 ’09 book values = 40,000-3,700=36,300 ’10 book values= 40,000 -7,400 = 32, 600
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 2
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: DDB: DDB %= 1/UL * 2= 1/10 * 2= .2 BV DDB% Expense 40,000 .2 8,000 32,000 .2 6,400 25,600 .2 5, 120 20, 480 .2 4, 096 16, 384 .2 3,277 13,107 .2 2,641 10, 466 .2 2, 093 8,373 .2 1, 675 6,698 .2 1,340 5,358 2, 352 Cant be less than 3,000 UNITS: 37,000/150,000=.2467 per mile (09) 15,000 miles * .2467=3,700 (10) 13,000 miles *.2467=3,207 9.62 Not responsible? Str8 line? 9.74 4% semiannually 500,000*(DF, 20, 2) 15,000*(DFA, 20, 2) = (500,000) * (.67297) =15,000(16.35143) =336, 485 + =245, 271 = 581,756 Cash 581, 756 BP 500, 000 Prem. On BP 81, 756 8%? 500,000 * (DF, 20, 4) 15, 000* (DFA, 20, 4) =500, 000(.45639) =15,000(13.59033) =228, 195 + =203, 855 =432, 050 Cash 432, 050 Dis. On BP 67, 950 BP 500, 000...
View Full Document

Page1 / 2

Acc 210 exam 2 review - DDB: DDB %= 1/UL * 2= 1/10 * 2= .2...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online