weighted_average_periodic

weighted_average_periodic - $145,500/1250= $116.40 per unit...

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Weighted Average - periodic Units Beginning Inventory 0 $0 Purchases 500 $100 $50,000 400 $125 $50,000 350 $130 $45,500 Available to sell 1250 $145,500 Ending Inventory -250 Sold 1000 Cost / Number of Units
Background image of page 1
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: $145,500/1250= $116.40 per unit Cost of goods sold = 1,000 x $116.40 = $116,400 Ending inventory = 250 x $116.40 = $29,100 Unit price Total price...
View Full Document

Ask a homework question - tutors are online