Homework 1 (1)

Homework 1 (1) - Problem 1 JK Corporation JK Corporation...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Problem 1 JK Corporation JK Corporation plans to manufacture fan motors. The company is considering two alternative production lines depending on the number of units they decide to manufacture per month. Financial data for these manufacturing options are as follows: Units Produced per month 1150 2775 Selling Price per unit $149.43 $144.95 Direct Labor cost per unit $18.15 $17.54 Direct Materials cost per unit $23.54 $21.76 Other Manufacturing Costs Variable Overhead per unit $8.76 $7.87 Monthly Mfg Overhead Costs $49,550 $54,660 $6.28 $5.91 $28,550 $35,770 For both proposed manufacturing options, compute the following: a. Total cost b. Average unit cost c. Total cost of goods sold d. Cost of goods sold per unit e. Total Revenue f. Breakeven volume g. Net Margin (%) h. Unit gross profit i. Gross margin (%) j. Total Net Profit
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Problem 2 Phone Pro Phone Pro is planning to outsource its manufacturing of cell phones to Mumbai, India. It plans to construct a factory there with machinery capable of producing
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 4

Homework 1 (1) - Problem 1 JK Corporation JK Corporation...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online