Homework 1 Class Solutions (1)

Homework 1 Class Solutions (1) - Solutions Units Selling...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Solutions: Units 1,150 2,775 Selling Price per Unit $149.43 $144.95 Labor per unit $18.15 $17.54 Material per unit $23.54 $21.76 $6.28 $5.91 Mfg Overhead per unit $8.76 $7.87 COGS Labor $20,873 $48,674 Material $27,071 $60,384 $7,222 $16,400 Variable Mfg Overhead $10,074 $21,839 Total Cost of Goods Sold $65,240 $147,297 Operating Expenses Fixed Mfg Overhead $49,550 $54,660 $28,550 $35,770 Total Operating Expenses $78,100 $90,430 Total Cost $143,340 $237,727 a. Total cost $143,340 $237,727 b. Average unit cost $124.64 $85.67 c. Total cost of goods sold $65,240 $147,297 d. Cost of goods sold per unit $56.73 $53.08 e. Total Revenue $171,845 $402,236 f. Breakeven volume 843 984 g. Net Margin (%) 16.6% 40.9% h. Unit gross profit $92.70 $91.87 i. Gross margin (%) 62.0% 63.4% j. Total Net Profit $28,505 $164,509
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
Solutions: Dollars per unit- Revenue $46.99 $46.99 Units 37,000 64,000 Revenue $1,738,630 $3,007,360 COGS Materials $155,500 $268,973 Labor
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

{[ snackBarMessage ]}

Page1 / 4

Homework 1 Class Solutions (1) - Solutions Units Selling...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online