1310-pop-09-key(1) - the cost of a 24 ounce box of cereal?...

Info iconThis preview shows pages 1–5. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Math 1310 Daily Poppers 9 October 3, 2011 Bubble in your PSID number and Number 10. 1. Suppose y varies directly as x and y = 16 when 1 2 x = . Find k . A. 32 B. 8 C. 4 D. 2
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
2. If y is inversely proportional to the square of x and y = 4 when x = 3, find x when y = 1. A. 4, -4 B. 0 C. 6, -6 D. 12
Background image of page 2
3. The cost of a box of cereal varies directly with its weight. If a 14 ounce box of cereal costs $3.50, what is
Background image of page 3

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Background image of page 4
Background image of page 5
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: the cost of a 24 ounce box of cereal? A. $5.75 $7.50 C. $13.50 D. $6.00 4. Suppose you want to graph 2 ( ) ( 1) f x x =-. Which of these is the basic graph? A. B. C. D. 5. Suppose you want to graph 2 ( ) ( 1) f x x =-. Which of these is the translation of the key point? A. (0, 1) B. (0, -1) C. (1, 0) D. (-1, 0)...
View Full Document

Page1 / 5

1310-pop-09-key(1) - the cost of a 24 ounce box of cereal?...

This preview shows document pages 1 - 5. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online