final exam - overhead per unit is $1.25 and standard fixed...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Grading Summary These are the automatically computed results of your exam. Grades for essay questions, and comments from your instructor, are in the "Details" section below. Date and Time Started: 11/1/2011 8:34:36 PM Time Spent: 1 h , 54 min , 25 secs Points Received: 128 / 160 (80%) Question Type: # Of Questions: # Correct: Multiple Choice 40 32 Grade Details
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
1. Question : Virginia Company applies overhead to jobs at the rate of 40 percent of direct labor cost. Direct material of $1,250 and direct labor of $1,400 were expended on Job #145 during June. On May 31, the balance of Job #145 was $2,800. The balance on June 30 is _______. Student Answer: $3,210 $4,760 $5,450 $6,010 Points Received: 0 of 4 Comments: 2. Question : One unit requires 2 direct labor hours to produce. Standard variable
Background image of page 2
Background image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: overhead per unit is $1.25 and standard fixed overhead per unit is $1.75. If 330 units were produced this month, what total amount of overhead is applied to the units produced? Student Answer: $990 $1,980 $660 cannot be determined without knowing the actual hours worked Points Received: 4 of 4 Comments: 3. Question : Dixie Company uses a weighted average process costing system. Material is added at the start of production. Dixie Company started 13,000 units into production and had 4,500 units in process at the start of the period that were 60 percent complete as to conversion costs. If Dixie transferred out 11,750 units, how many units were in ending Work in Process Inventory? Student Answer: 1,250...
View Full Document

Page1 / 3

final exam - overhead per unit is $1.25 and standard fixed...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online