{[ promptMessage ]}

Bookmark it

{[ promptMessage ]}

23-07apr17Matlabscript

23-07apr17Matlabscript - 1 1 17 April Matlab Copied from...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: 1 1 17 April Matlab Copied from the original document on Fle at the Smokey Valley Genealogical Society and Library in Salina, KS, and reprinted by The Salina Journal. 8th Grade Final Exam: Salina, KS, from 1895 This is an 8-hour test (continued on next page) We spend the rest of the semester looking at the programming language Matlab. This language has variables, if-statements, loops, methods (called functions and procedures), like Java. It has no OO concepts. Instead, its operations on arrays and its ability to create graphs and tables make it well suited for a lot of engineering-type problem-solving. We do not spend time looking at loops and if-statements --you can learn these things yourself. We concentrate instead on the new kinds of things that Matlab brings to the programming table. Matlab is expensive. Rather than buy it, do all Matlab work in a Cornell Lab. 2 Arithmetic (Time, 1.25 hours) 1. Name the ¡undamental Rules of Arithmetic. 2. A wagon box is 2 ft. deep, 10 feet long, and 3 ft. wide How many bushels of wheat will it hold? 3. If a load of wheat weighs 3942 lbs., what is it worth at 50cts/bushel, deducting 1050 lbs. for tare? 4. District No. 33 has a valuation of $35,000. What is the necessary levy to carry on a school seven months at $50 per month, and have $104 for incidentals? 5. ¡ind the cost of 6720 lbs. coal at $6.00 per ton. 6. ¡ind the interest of $512.60 for 8 months and 18 days at 7 percent. 7. What is the cost of 40 boards 12 inches wide and 16 ft. long at $20 per metre? 8. ¡ind bank discount on $300 for 90 days (no grace) at 10 percent. 9. What is the cost of a square farm at $15 per acre, the distance of which is 640 rods?...
View Full Document

{[ snackBarMessage ]}

Page1 / 2

23-07apr17Matlabscript - 1 1 17 April Matlab Copied from...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon bookmark
Ask a homework question - tutors are online