week 4 team - With our new product getting ready to be...

Info iconThis preview shows pages 1–2. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: With our new product getting ready to be brought to the public, there are a few objectives that must be carefully planned out. The most important in our battle against the competition is our pricing strategy, which will be a determination of how well we can make our product thrive in the market. Like many new items on the market, prices will be a little higher than expected, at first, then after gauging how well it is doing; we can adjust the price as needed to suit customer needs. When comparing the new product to existing ones, mainly in price, we can see that if we started with a set size for the product, like 24 ounces, which would be divided by the three condiments within the product. When looking at other comparable products prices, they average between $2 and as high as $4, depending on the brand and type. Since our product offers multiple items within one tube, we can set a higher price, like $6-8 price range. Depending on the actual cost of this product to be made and shipped to the places the product will be sold, we...
View Full Document

Page1 / 2

week 4 team - With our new product getting ready to be...

This preview shows document pages 1 - 2. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online