Chap007 Probs - Chapter 07 Reporting and Interpreting Cost...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
Chapter 07 - Reporting and Interpreting Cost of Goods Sold and Inventory Chapter 07 EXERCISES E7–1 Item Amount Explanation Ending inventory (physical count on December 31, 2011) $34,500 Per physical inventory. a. Goods purchased and in transit + 700 Goods purchased and in transit, F.O.B. shipping point, are owned by the purchaser. b. Samples out on trial to customer + 1,800 Samples held by a customer on trial are still owned by the vendor; no sale or transfer of ownership has occurred. c. Goods in transit to customer Goods shipped to customers, F.O.B. shipping point, are owned by the customer because ownership passed when they were delivered to the transportation company. The inventory correctly excluded these items. d. Goods sold and in transit + 1,500 Goods sold and in transit, F.O.B. destination, are owned by the seller until they reach destination. Correct inventory, December 31, 2011 $38,500 E7–2. (Italics for missing amounts only.) Case A Case B Case C Net sales revenue. .......... $7,500 $ 5,500 $6,000 Beginning inventory. ....... $11,200 $ 6,500 $ 4,000 Purchases ................... 5,000 8,550 9,500 Goods available for sale. 16,200 15,050 13,500 Ending inventory. ............ 10,200 11,050 9,000 Cost of goods sold. ......... 6,000 4,000 4,500 Gross profit ................... 1,500 1,500 1,500 Expenses ................... 400 1,900 700 Pretax income. ................ $ 1,100 $ (400 ) $ 800 7-1
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
Chapter 07 - Reporting and Interpreting Cost of Goods Sold and Inventory E7–3. (Italics for missing amounts only.) Case Sales Revenue Beg. Inven- tory Pur- chases Total Avail- able Ending Inventory Cost of Goods Sold Gross Profit Ex- penses Pretax Income or (Loss) A $ 650 $100 $700 $800 $500 $300 $350 $200 $150 B 1,100 200 900 1,100 300 800 300 150 150 C 600 150 350 500 300 200 400 100 300 D 800 150 550 700 300 400 400 200 200 E 1,000 200 900 1,100 600 500 500 550 (50) E7-5 Average Units FIFO LIFO Cost Cost of goods sold: Beginning inventory ($5). ............ 2,000 10,000 10,000 10,000 Purchases (March 21) ($7). ........ 5,000 35,000 35,000 35,000 (August 1) ($8). ......... 3,000 24,000 24,000 24,000 Goods available for sale. .. 10,000 69,000 69,000 69,000 Ending inventory*. ....................... 4,000 31,000 24,000 27,600 Cost of goods sold. ........... 6,000 38,000 45,000 41,400 *Ending inventory computations: FIFO: (3,000 units @ $8) + (1,000 units @ $7) = $31,000. LIFO: (2,000 units @ $5) + (2,000 units @ $7) = $24,000. Average: [(2,000 units @ $5) + (5,000 units @ $7) + (3,000 units @ $8)] = $69,000 ÷ 10,000 units = $6.90 per unit. 4,000 units @ $6.90 = $27,600. E7–10. Req. 1 Average FIFO LIFO Cost Cost of goods sold: Beginning inventory (400 units @ $28). .. $11,200 $11,200 $11,200 Purchases (475 units @ $36). ................. 17,100 17,100 17,100 Goods available for sale. ......................... 28,300 28,300 28,300 Ending inventory (545 units)*. ................. 19,060 16,420 17,625 Cost of goods sold (330 units). ................ $ 9,240 $11,880
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Page1 / 12

Chap007 Probs - Chapter 07 Reporting and Interpreting Cost...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online