Mgmt 324 Exam Practice Answers

Mgmt 324 Exam Practice Answers - MARKETING BREAK-EVEN...

Info iconThis preview shows pages 1–3. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
M ARKETING B REAK -E VEN P RACTICE (SPRING 2011) 1 of 6 February 15, 2011 Q UAKER I NSTANT O ATMEAL You are analyzing Quaker Instant Oatmeal as a consultant. Lafayette Grocery sells a box of Plain Quaker Instant Oats for $2.00 to consumers. The grocery owner tells you that she gets a 25% margin on each package. The local distributor for Quaker, Lafayette Snack Company, charges a 20% markup. The manager of the Quaker Oatmeal Plant gives you the following data about the production of the cereal. There are no other relevant costs. Equipment: $17 million cost, straight-line depreciated over 10 years, 0 salvage value Product line workers and managers (includes salary & benefits): $300,000/year Advertising: $2,000,000 per year Oatmeal ingredient: $0.50/box Individual wrappers: $0.025/packet. Each box contains 8 packets. Delivery: $0.15 per box a) What is the selling price from Lafayette Snack Company to Lafayette Grocery for a box of oatmeal? What is the selling price from Quaker Oatmeal plant to Lafayette Snack Company for a box of oatmeal? The selling price from Lafayette Grocery is $2.00 and it gets a 25% margin. Margin= (price – cost)/ price Cost for Lafayette Grocery = price ( 1 – margin ) = $2.00* (1 – 0.25 )= $ 1.50 Therefore the selling price from Lafayette Snack to Lafayette Grocery is $ 1.50 Lafayette Snack charges a 20% markup, and the selling price is $ 1.50 Markup = (price – cost )/ cost Cost for Lafayette Snack = price / ( 1+ markup) = $ 1.50/ 1.2= $ 1.25 So the selling price from Quaker to Lafayette Snack is $ 1.25 b) Assume that all oatmeal produced at this plant is sold under the same distribution agreement, price, and margins as Lafayette Grocery. What is the unit contribution for a box of oatmeal for Quaker Oatmeal Plant? Unit Contribution = Unit Price – Unit variable cost So Unit Contribution =1.25 – (0.5+ 0.025 *8 + 0.15) = 1.25 – 0.85 =$ 0.4
Background image of page 1

Info iconThis preview has intentionally blurred sections. Sign up to view the full version.

View Full DocumentRight Arrow Icon
M ARKETING B REAK -E VEN P RACTICE (SPRING 2011) 2 of 6 February 15, 2011 c) What is the Total Break Even Unit Volume (TBEV) for Plain Oatmeal? (Use accounting B/E) Fixed Cost = 2 M + 0.3 M= 2.3 M Depreciation = 17 M/10 = 1.7 M So TBEV = ( 17M /10 +2.3 M ) / 0.4 = 10 M d) The manager of Quaker Oatmeal Plant wishes to make $2,000,000 in profit each year. How many boxes of Plain Oatmeal must they sell in order to achieve this amount of profit? Unit Volume = Profit / Unit Contribution + TBEV
Background image of page 2
Image of page 3
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

This document was uploaded on 03/31/2012.

Page1 / 6

Mgmt 324 Exam Practice Answers - MARKETING BREAK-EVEN...

This preview shows document pages 1 - 3. Sign up to view the full document.

View Full Document Right Arrow Icon
Ask a homework question - tutors are online