Marketing Final Project

Please see pages attached at end for sketches of tide

Info iconThis preview shows page 1. Sign up to view the full content.

View Full Document Right Arrow Icon
This is the end of the preview. Sign up to access the rest of the document.

Unformatted text preview: o a laundry facility than three separate laundry products and will certainly be easier to use than measuring out detergent, remembering the colorcatcher sheet and then the dryer sheet when transferring loads. Customers will have the piece of mind associated with P&G brands. No mother would worry about her college freshman using a product made with the trusted names of Tide, Bounce, Febreeze and Downy. Please see pages attached at end for sketches of Tide Triple Threat Classic, Comfy and Active PART 6 Pricing: Summarize your pricing strategy (Keep in mind comparable products’ pricing in the market as well as target market’s willingness and ability to pay): ● Our pricing objective is to enter into the market at the same price as our competitors ($8 for 20 sheets) during the promotional period outlined in part 9 and then increase prices up to $9. This yields a cost of $0.40 and $0.45 a load during the promotional and then regular period. Looking at the different components of our product, Bouncy Dryer sheets are $0.05/load ($8 for 160 sheets), Tide with act ­lift detergent is detergent is $0.19/load ($12 for 64 loads), and Color catchers are $0.21/load ($5 for 24 loads). This comes to a total of $0.45 a load using Walmart Shelf prices; meaning, our product is the same price as the individual components on a per load basis with the additional feature of easier storing, transporting, and use. With the strong names of Tide and P&G behind Triple Threat along with the effectiveness of our product, we envision a strong outlook on taking the business of comparable products. These numbers also built on the results of the survey we conducted. ● Due to our survey results, when balancing interest in the product and pricing requirements, 80.2% of those polled are prime targets for our product. Our survey results illustrate that 67% of students polled that selected a pricing preference, would pay between $8 and $10 dollars. This number drops to 29% when the price tops $10 and grows to 93% for the range of $6 ­8. ● While the cost of producing our product is too complicated to calculate exactly without manufacturing data that cannot be obtained due to its proprietary nature, we can estimate productions costs due to Henkel (parent company of Purex which produces Purex 3 ­in ­1) charging $8...
View Full Document

This note was uploaded on 12/09/2012 for the course MGT 3300 taught by Professor Sanjay during the Spring '08 term at Georgia Tech.

Ask a homework question - tutors are online